אפיסקטומי

מרכז אנדודונטי ד’ר צבי פוס        טל:  6499735 - 03      

אפיסקטומי
 
אפיסקטומי – טיפול שורש כירורגי במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס

מהו אפיסקטומי? אפיסקטומי הוא טיפול שורש כירורגי בו מבצעים את הטיפול בתעלות השורש דרך החניכיים ולא דרך כותרת השן כמקובל בטיפול שורש רגיל. הטיפול נדרש במקרים בהם הגישה לתעלות השורש דרך כותרת השן חסומה במבנה וכתר שאין כוונה להחליפם, או במקרים בהם יש חסימה לאורך תעלות השורש. בטיפול אפיסקטומי מסירים כ- 1 עד 3 מ"מ מקצה השורש המזוהם ומבצעים טיפול בתעלת השורש בעזרת מכשור אולטרה סוני ייחודי. המטרה העיקרית היא לאטום את קצה תעלות השורש למניעת זיהום ברקמות סביב השורש. סיכויי הריפוי לטיפול זה במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס כ- 90% לפי תוצאות מאמר מדעי שנערך על עשרות מקרים ופורסם בעיתון היוקרתי JOE  של איגוד האנדודונטים האמריקאים.

האם אפיסקטומי כואב?  הטיפול אפיסקטומי אינו כואב ומבוצע באלחוש מקומי עמוק המונע כאבים בזמן הטיפול. במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס אנו ממליצים על נטילת טבליות אנטי דלקתיות כשעה לפני הטיפול ושני בקרים לאחר הטיפול למניעה והפחתה משמעותית של נפיחות או כאבים לאחר הטיפול. כפי שפורסם במאמר מדעי על מקרים שבוצעו במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס ברוב המקרים לא היו נפיחויות או כאבים ובמקרים הבודדים בהם התפתחה נפיחות או חשו כאב העצמה הייתה נמוכה ביותר לעומת מקרים בהם לא נטלו את הטבליות האנטי דלקתיות.
מתי מחליטים על ביצוע אפיסקטומי?  טיפול אפיסקטומי מבוצע רק במקרים בהם אין אפשרות לבצע טיפול שורש דרך כותרת השן. רופא השיניים מחליט על אם ניתן לבצע טיפול שורש רגיל או אם נדרש בטיפול שורש כירורגי דרך החניכיים. לעתים קרובות אפיסקטומי הוא טיפול שמרני יותר מאשר חידוש טיפול שורש מורכב וזמן הטיפול קצר יותר. בכל מקרה הטיפול מבוצע בפגישה אחת.
 
מי מוסמך לבצע אפיסקטומי?  כל רופא שיניים רשאי לבצע טיפול אפיסקטומי. מומחים לטיפולי שורש לומדים 3 שנים נוספות לאחר סיום לימודיהם בבית הספר לרפואת שיניים ומקבלים הכשרה ייחודית לביצוע אפיסקטומי מודרני בעזרת מיקרוסקופ טיפולי ומכשור אולטרסוני ייחודי. רופאי שיניים כלליים מפנים בדרך כלל את המטופלים למומחים לטיפולי שורש לביצוע אפיסקטומי. במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס קיים המכשור המתקדם ביותר לביצוע הטיפול וד"ר צבי פוס עבר הכשרה ייחודית בארה"ב ואירופה לביצוע הטיפול. ד"ר פוס מבצע את הטיפול בישראל יותר מ- 15 שנה. 

מה נדרש לאחר אפיסקטומי?  לאחר אפיסקטומי מקבל כל מטופל במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס הנחיות מפורטות לאחר הטיפול. בדרך כלל אין צורך בשיקום השן במבנה וכתר כי הטיפול מבוצע דרך החניכיים.
הוא למעשה טיפול בתעלות השורש. לכל שן יש כותרת ושורש. הכותרת נראית לעין
והשורש אוחז את השן בתוך העצם.  בתוך השורש יש תעלות צרות המכילות כלי דם, סיבי עצב ורקמה אורגנית כמו בכל אבר אחר בגוף. כשרקמה בתוך תעלת השורש נפגעת כתוצאה מעששת עמוקה, או חבלה בשיניים או כל סיבה אחרת. יש צורך בטיפול שורש. במהלך טיפול שורש מסלקים את כל הרקמה האורגנית מתעלות השורש ואוטמים את החלל בחומרי אטימה למניעת חדירה של חיידקים לתעלת השורש.
.

לפרטים נוספים על אפיסקטומי לחצו כאן >>

   

ד"ר צבי פוס בוגר הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית, הדסה עין כרם, ובוגר תכנית ההתמחות לאנדודונטיה, טיפול שורש, במרכז הרפואי אלברט אינשטיין ואוניברסיטת פנסילבניה בארה"ב.

ד"ר צבי פוס פרסם עשרות מאמרים מדעיים ופרקים בספרי לימוד בתחום טיפול שורש בארה"ב, אירופה וישראל. היה חבר מערכת וסוקר בעיתונים מקצועיים חשובים והרצה בכנסים בינלאומיים ואוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב, קנדה, דרום אמריקה, אירופה, יפן, סין וישראל.

ד"ר צבי פוס מילא תפקידים רבים בתחום האקדמי והמקצועי ברפואת השיניים ובתחום טיפול  שורש בישראל:

 

  • מרכז המחלקה לאנדודונטולוגיה, טיפול שורש, בביה"ס לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב
  • אחראי על הוראת הכירורגיה האנדודונטית בתכנית ההתמחות לאנדודונטיה, טיפול שורש, בביה"ס לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב
  • יו"ר ועדת הבחינות להתמחות באנדודונטיה, טיפול שורש, במשרד הבריאות.
  • יו"ר האיגוד הישראלי לאנדודונטיה, טיפול שורש,  IES.
  • נציג ישראל בפדרציה העולמית של האיגודים האנדודונטים, טיפול שורש,  IFEA נציג ישראל באיגוד האירופאי לאנדודונטולוגיה, טיפול שורש , ESE
לאתר של ד'ר צבי פוס


 
 
רכז אנדודנטי ד”ר פוס - גליקסברג 7 תל אביב 69412 טל. 03-6499735 / zvi.fuss@gmail.com © כל הזכויות שמורות לד"ר צבי פוס